چهارشنبه 25 آذر 94 - 9:09
کد خبر: 13191


نظام نوین ترویج کشاورزی در خوزستان ارائه می‌شود

کاظم خاوازی روز دوشنبه در حاشیه همایش پائیزه مروجان و محققان کشاورزی خوزستان که در دانشگاه کشاورزی رامین برگزار شد؛ اظهار کرد: طرح نظام نوین ترویج کشاورزی تا یک ماه آینده به جهاد کشاورزی خوزستان ارائه می شود و در صورت پذیرش در این استان به اجرا در می آید.

 

وی افزود: این طرح از شش ماه پیش به صورت آزمایشی در چهار استان کشور آغاز شده و تا چند ماه آینده گزارش آن به مقامات عالی وزارت جهاد کشاورزی ارائه و نقاط ضعف آن بررسی و مرتفع می شود.

 

خاوازی اظهار کرد: نظام نوین ترویج شامل سه محور اصلی ساماندهی مراکز خدمات جهاد کشاورزی، پهنه بندی و تعیین یک کارشناس مسئول برای هر پهنه و مدیریت دانش و اطلاعات که در این زمینه کل اطلاعات مورد نیاز کشاورزان در اختیار آنها قرار می گیرد.

 

وی با اشاره به اهمیت جایگاه خوزستان در بخش کشاورزی اضافه کرد: این استان 94 مرکز خدمات کشاورزی دارد و جزو استان های اول تا سوم کشور در زمینه جذب نیروی جدید است.

 

معاون ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی همچنین درباره برنامه های این سازمان برای کاهش مصرف کود شیمیایی و سموم در کشاورزی اظهار کرد: اینها از نهاده های مورد استفاده کشاورزان و جزئی از برنامه مدیریت دانش است.

 

به گفته وی مادامی که کشاورز بداند برای محصول خود چقدر کود و برای آفت چقدر سم نیاز دارد استفاده از این نهاده ها کاهش پیدا می کند.

 

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از محصولات ما سالم است افزود: بوجود آمدن عارضه ای خاص در یک منطقه به دلیل بدمصرفی و ناآگاهی تعداد اندکی از کشاورزان است.

 

وی گفت: آمار دقیقی از میزان تولید محصولات سالم در کشور وجود ندارد اما میزان مصرف کودهای شیمیایی و سموم در کشور نشان می دهد که به نسبت عرصه های تولید، پایین است.

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: