دوشنبه 20 فروردين 97 - 17:48
کد خبر: 14322

با تخصیص اعتبار ملی از سوی میراث فرهنگی؛
دو خانه تاریخی شوشتر مرمت اضطراری می شوند

*با تخصیص 240 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی، شش خانه تاریخی خوزستان در سال جاری مرمت خواهند شد که دو اثر از این تعداد در شوشتر قرار دارد.

با تلاش اداره‎کل میراث فرهنگی استان، 240 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی برای حفاظت و مرمت بناهای تاریخی تأمین شده است. 

این اعتبار از محل اعتبارات ملی از طرح مشارکت در تعمیر و مرمت ابنیه تاریخی در اختیار بخش غیردولتی در نظر گرفته شده است؛ موافقت‎نامه‎ها نیز دراین خصوص مبادله شده و درحال طی مراحل انعقاد قرارداد و شروع عملیات اجرایی است .

با تخصیص این اعتبار، خانه بهبهانی رامهرمز با قدمت دوره قاجار و شماره ثبت 3771، خانه جزایری شوشتر با قدمت دوره قاجار و در شرف ثبت در فهرست آثار ملی، خانه قصاب (حاج‎عبدالله قصاب‎نژاد) شوشتر با قدمت دوره قاجار و به شماره ثبت 29157، خانه دارابی (عباس پرور) دزفول با قدمت دوره قاجار و به شماره ثبت 7890، خانه بهرام‎وند (سلطان پایه زراعت) دزفول با قدمت دوره قاجار و به شماره ثبت 7920 و خانه جوکار دزفول با قدمت دوره پهلوی به شماره ثبت 7580 مورد مرمت اضطراری قرار خواهند گرفت.

درخور ذکر است خانه‎های مشارکتی به آن دسته از ابنیه تاریخی گفته می‎شود که دارای ویژگی خاص معماری هستند و مالکیت آن‎ها در اختیار مردم می‎باشد. باتوجه به این‎که تعدادی از ابنیه تاریخیِ ثبت‎شده در فهرست آثار ملی، دارای مالکیت خصوصی می‎باشند و عمده مالکان تمایلی برای حفظ و نگهداری و یا توان مالی برای آن ندارند، ترتیبی اتخاذ شده تا در راستای حفاظت از آثار تاریخی، با طرحی با عنوان مشارکت در مرمت، از مالکان حمایت شود. این طرح با انعقاد تفاهم‎نامه یک ساله بین مالک اثر تاریخی و اداره‎کل میراث فرهنگی، آغاز می‎شود و در نهایت با تأمین اعتبار لازم، مرمت اثر تاریخی انجام می شود.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: